Optymalizacja struktury kapitału

Każdy biznes wymaga finansowania – kapitału, który umożliwia dokonywania inwestycji czy prowadzenia bieżącej działalności operacyjnej. Kapitał taki może pochodzi w całości od właścicieli przedsiębiorstwa oraz z wypracowanych zysków, co jednak w rzeczywistości gospodarczej jest sytuacją rzadką – jednak to kredyty inwestycyjne i obrotowe, leasingi, faktoringi, obligacje czy pożyczki oraz kredyty kupieckie są podstawowymi źródłami finansowania aktywów trwałych i obrotowych.
Korzystanie z finansowani zewnętrznego wymaga doboru produktów finansowych odpowiednich do sytuacji oraz potrzeb przedsiębiorstwa oraz kształtowania zdrowej struktury majątkowo-kapitałowej, która w długoterminowej perspektywie pozwoli z jednej strony na wywiązanie się ze zobowiązań, a z drugiej umożliwi pozyskanie dodatkowych środków lub zamianę podmiotu finansującego na instytucję oferującą np. nowsze czy tańsze rozwiązania (zewnętrzni dyrektorzy finansowi NAG Group w procesie optymalizacji struktury kapitału skupiają uwagę także na ograniczaniu kosztów finansowych).
W sytuacji pojawienia się problemów finansowych (jak utrata lub prognozowana utrata płynności finansowej) optymalizacja struktury kapitału jest kluczową dla zmiany obrazu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz jednym z warunków umożliwiającym zatwierdzenie i późniejszą realizację planów naprawczych lub przeprowadzenie procesu restrukturyzacji.